Mobil uygulama için fikir bulmak ya da üretmek

Teknolojideki gelişmeler ile birlikte mobil uygulama nedir? mobil uygulama nasıl yapılır? sorularıda hayatımızda önemli bir kaplıyor. Önceleri teknoloji denilince akla tıp, uzay ve askeri alanlardaki gelişimler akla gelirdi. 80’ler kuşağında doğan biri olarak en azından benim hatırladığım kadarıyla böyleydi.

Daha sonraları 90’lara geldiğimizde teknolojik gelişmeleri daha yakınlarımızda hissetmeye başladık. Önce otomobil sektöründeki gelişmelerle teknoloji kapımızın önüne, daha sonra beyaz eşya, ev araç gereçlerindeki gelişmelerle evimizin içine, 90’ların sonuna doğru iletişim sektöründe bilgisayar ve cep telefonlarıyla teknolojik gelişmeleri cebimize kadar sokmuş olduk.

Günümüzde teknolojik gelişmeleri takip etmeyenleri, en azından cep telefonu ya da facebook kullanmayanları toplulumuz dışlar hale geldi. Dolaylı yoldan olmasa da artık muhabbetler sanal ortamlarda döndüğü için bu teknolojileri kullanmayan insanlar bu muhabbetlerin dışında kalmış oldu.

Hal böyleyken yazılımcılar, bilgisayarcılar, bankalar, televizyon kanalları, haber ajansları vs. herkes teknolojinin gücünü kullanarak her bir bireyin cebine kadar inmenin yollarını arar oldular. Bunun yolu da tabiki bir mobil uygulama yapmaktan geçiyor.

Bu yazıda taslaktan, yayınlamaya bir mobil uygulamanın tüm evrelerini, bu evreleri atlatırken sizlere yardımcı olacak araç ve kaynakları bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

 

Tasarımcılar için font eşleştirme oyun fikri

 

Mobil uygulama nasıl yapılır?

Öncelikle mobil uygulama yapımından biraz bahsetmek istiyorum. Bir web sitesinin aksine mobil uygulama yaparken yazılımsal ya da tasarımsal olsun bazı olgulara dikkat etmeniz gerekiyor. Dikkat etmezk zorunda değilsiniz fakat UX ya da User Experience olarak sağda solda duyacağınız “kullanıcı deneyimi“ni göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Mobil uygulama tasarlarken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Daha önce de belirttiğim gibi bir mobil uygulama kullanım bakımından bir web sitesinden farklıdır. Web sitesinde mouse (fare) ile tıklayanan linklere ya da butonlara mobil uygulama’da kullanıcılarınız parmaklarıyla tıklayacaklar. Dolayısıyla butonların yerleşimi, büyüklüğü, okunurluluğu ve rengi büyük önem taşıyor.

Kullanıcıların %25’i mobil uygulamayı indirip ilk sefer açtıktan sonra bir daha açmıyorlar.

Araştırmalarında* gösterdiği gibi, ikon tasarımı, uygulama adı gibi faktörlerden etkilenip uygulamayı app store’dan indiren kullanıcılar uygulamanın ilgilerini çekmemesi ya da uygulama tasarımının başarısız olması nedeniyle uygulamaya geri dönüş yapmıyorlar.

Bu gibi durumlar da göz önünde bulundurulacak olursa mobil uygulamanızı tasarlarken –ki sadece grafiksel ya da görsel tasarımdan bahsetmiyorum– kullanıcının ilgisini çekecek içeriklerinizi sık güncellemeniz, bu sürekli güncellenen veriye kolay ulaşım sağlamanız, uygulamanızın kalıcılığı ve uzun ömürlülüğü açısından hayati önem taşıyor.

Tabiki bunların yanında ikon ve arayüz tasarımınızın da öneminden bahsetmeden de olmaz. Günümüz teknolojisinde herkesin mobil uygulama yapabilme potansiyeli de düşünüldüğünde milyonlarca uygulama arasından seçilebiliyor olmak ve sunduğunuz hizmetin kalitesini yansıtmak açısından gayet büyük bir önem teşkil ediyor.

Tasarım konusunda bilgili değilseniz ya da bir sebepten dolayı yapamıyorsanız benim tavsiyem yurtiçi ya da yurtdışında freelance çalışan arkadaşlardan yardım istemeniz. Hem maliyetleri hem revizyon kapasiteleri freelancer’ları bana göre daha çalışabilir kılıyor.

Mobil uygulama için hangi platformu seçmeliyim?

2017 Ocak ayı verilerine göre mobil işletim sistemlerinin kullanım oranları

2017 Ocak ayı verilerine göre mobil işletim sistemlerinin kullanım oranları

Dünyada bir çok şeyin olduğu gibi mobil platformların ve işletim sistemlerinin de alternatifleri mevcut. En çok bilinenler arasında iPhone, iPad, Apple Watch gibi cihazlar için iOS, Samsung, HTC vs. markaların genelinde kullanılan Android, Nokia vs. markaların kullandığı Windows Phone ve Blackberry’nin kendi adıyla kullanıma sunduğu işletim sistemi gibi sistemler mevcut. Şimdi siz bir mobil uygulama yapacaksınız ya da yapıyorsunuz bunu hangi platforma uygun yapacaksınız onun kararını vermek zorundasınız. Uygulamanız tabiki birden çok platformda çalışabilir hale gelme yeteneğine sahiptir. Bunun için exta bilgi, zaman ve maddiyat gerekeceği bilgiside kesindir. Aşağıda 2017 yılının ilk çeyreğindeki verilere dayanarak mobil işletim sistemlerinin kullanım oranlarını listeledim, bir göz atalım;

 1. Android                         %65.87
 2. iOs                                  %29.52
 3. Windows Phone          %1.76
 4. Java ME                        %1.44
 5. Symbian                        %0.85
 6. BlackBerry                    %0.54
 7. Samsung                       %0.01
 8. Kindle                            %0.01
 9. Bada                               %0.00
 10. Windows Mobile         %0.00

Şimdi bu liste göz önünde bulundurulursa uygulamanızı Google tarafından geliştirilen Android platformunda yayınlamanızda büyük yarar var gibi görünüyor. En mantıklısı varsa bir gelir modeliniz uygulamanız Android den para kazanırken siz de aynı zamanda 2. en çok kullanılan platform olan iOs için paçaları sıvayabilirsiniz. Zaten eğer Facebook değilseniz bana kalırsa diğerlerine bulaşmaya gerek bile yok :).

Hybrid mobil uygulamalar

Hybrid mobil uygulama geliştirme şeması

Hybrid mobil uygulama geliştirme şeması

Her platformun kendine göre bir süreci, sytax‘ı olması uygulamanızı her platforma uygun ayrı ayrı yazmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor.  Son yıllarda adını çok duyuran Hybrid Mobil Uygulama modeli ile mobil uygulamanızı sadece bir kere kodlayarak tüm platformlara ayrı ayrı compile edebilirsiniz. Uygulamanızı HTML5 ile kodladıktan sonra Cordova ya da PhoneGap gibi çözümler sayesinde uygulamanızı istediğiniz mobil platformda çalışacak şekilde derleyebilirsiniz. Üstelik artık hybrid mobil uygulamalar kamera, accelerometer, geolocation, kişi listesi gibi cihazların native özelliklerine de erişim sağlayabilir durumda.

Yıllara göre Hybrid Mobil Uygulamalara gösterilen ilgi

Yıllara göre Hybrid Mobil Uygulamalara gösterilen ilgi

Hybrid mobil uygulama geliştirirken mobil UI (Arayüz) Framework’lerine ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar başlıca jQuery Mobile, iOnic, Framework7, Monaca, Onsen UI olarak benim aklıma ilk gelenler olarak sıralıyorum. Framework’lerin web sitelerine girip detaylı bilgiyi elde edebilir, bünyelerindeki componentlere göz atarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Aşağıdaki İonic Framework ile yapılmış mobil uygulama örneğini incelerseniz hybrid mobil uygulama geliştirmenin ne kadar kolay olduğunu anlayabilirsiniz.

See the Pen İonic Framework Örnek Uygulama by Onur Celik (@onurcelik) on CodePen.

Bedava mobil uygulama nasıl yapılır?

Bu konuyu ileride güncelleyeceğim.

Yazılım bilgisi olmadan mobil uygulama nasıl yapılır?

Bu konuyu ileride güncelleyeceğim.

İlginizi Çekebilir :

 

Google AMP ile mobil website hızınızı artırın

 

Mobil uygulama nasıl yayınlanır?

Uygulamanı yaptın.. Ee sonra? Tabiki insanların indirebilmesi için uygulamanı uygun platformlarda yayınlaman lazım. Mesela iPhone uygulaması yaptıysan Apple App Store‘da, Android uygulaması yaptıysan Google Play‘de yayınlaman gerekiyor ki o platformu kullanan insanlara ulaşıp uygulamanı indirilebilir kıl.

Apple App Store’da mobil uygulama nasıl yayınlanır?

Öncelikle bir Apple Developer Account sahibi olmanız şart. Bunu bi sonraki başlıkta anlatacağım. Gelin şimdi mobil uygulamanız yayınlanmadan önce hazırda bulundurmanız gerekenler listesini beraber yapalım.

 1. Tabiki uygulamanızın kendisi, yani yayınlanacağı platforma göre derlenmiş kodları,
 2. Uygulamanın yayınlanacağı platforma göre geliştirici hesabı,
 3. Uygulama ikonu,
 4. Uygulama kategorisi
 5. Uygulama açıklaması,
 6. Uygulamayı yayınlayacak organizasyon bilgileri

Apple Geliştirici Hesabı (Developer Account) nasıl açılır?

Öncelikle buradan platforma girip, sağ üstteki mavi “Enroll” butonuna tıklamanız gerekiyor. Sonra yok ise yeni bir Apple ID almanız var ise var olanı developer account’ı ile ilişkilendirmeniz gerekiyor. Burada kullanacağınız Apple ID iPhone ya da iPad’inizde kullandığınız ve uygulama indirirken girdiğiniz bir ID de olabilir. Developer Account başvurunuz, cihazlarınızda kullanmanıza bir engel teşkil etmez. Bu arada yıllık Apple Geliştirici Hesabı açmanın size masrafı yıllık 99 Amerikan Doları.

Google Play’de mobil uygulama nasıl yayınlanır?

Android Geliştirici Hesabı (Android Developer Account) nasıl açılır?

Öncelikle Google Play Developer Platformuna üyelik açmanız gerekiyor. İster yeni bir GMail hesabı açın isterseniz hali hazırda kullanmakta olduğunuz GMail hesabınızla devam edin. Google Play Geliştirici Dağıtım Sözleşmesini okuyup onayladıktan sonra Google Wallet hesabı açmanız gerekiyor. Bu adımda sizden gerçek ad soyad, fatura adresi, kredi kartı gibi bilgileriniz isteniyor. Google Wallet hesabı açma işleminden sonra ödeme sayfası karşınıza geliyor ve “Developer Registration Fee” adı altında 25 Amerikan Doları ödeme yapmanız isteniyor. Ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra sizde bir Android Uygulama Geliştiricisiniz, hayırlı olsun.

 

Mobil uygulama nasıl tanıtılır? Tanıtımı nasıl yapılır?

Web sitesi, desktop uygulaması ya da mobil uygulama farketmez. Uygulamanızı tamamladınız, yayınladınız fakat insanların ilgisini çekmek için bir çalışma yapmadınız. Olmaz. Uygulamanız bittikten sonra marketing çalışması yapmak zorundasınız. Bunun için hedef kitlenizi iyi belirlemeli, o kitleye ulaşmanın en kısa, en az maliyetli yolunu belirlemelisiniz. Mesela ilk başta uygulamanıza bir web sitesi yani tanıtım sayfası yapmakla başlayabilirsiniz.

Mobil uygulamanız için web sitesi

Uygulamanız için tek sayfalık bir websitesi size çok pahalıya patlamayacaktır. Hatta tüm sistemi bedavaya bile kurabilirsiniz. Fakat bu bedava sistemler uygulamanızın ve firmanızın prestijini kullanıcılarınızın gözünde olumsuz yönde etkileyecektir. Mesela ben olsam ücretsiz domain hizmeti veren servis sağlayıcılardan uzak dururdum. www.benimuygulamam.com yerine benimuygulamam.bedavadomain.com sizce kulağa nasıl geliyor? Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. Bunun yerine yapabileceklerinizi aşağıda tutarlarıyla birlikte listeliyorum;

 1. Domain Name (Alan adı) – Ortalama 8 Amerikan Doları / 1 yıl
 2. Hosting (Barındırma) hizmeti – Ortalama 10-15 Amerikan Doları / 1 yıl
 3. WordPress içerik yönetim sistemi – Bedava
 4. WordPress Teması – Bedava ya da 20 Amerikan Doları civarı bir tema sizi kurtarır

Bu kadar. Uygulamanız için profesyonel görünümlü bir web sitesine yukarıdaki listeye göre 18$ ile 43$ arası bir ücrete sahip oldunuz. İş tabiki bununla da bitmiyor. Oluşturduğunuz web sitesinin tanıtımı, SEO işlemleri vs. yapılması gerekiyor. Buradan sonrası tabiki size kalmış.

Sosyal medyada mobil uygulama tanıtımı

Sosyal medya platformları insanları kendi bünyelerine toplama konusunda gayet başarılı. O yüzden uygulamanızın tanıtımını sosyal medya platformlarında yapmanız çok ama çok önemli. Ki son zamanlarda Instagram üzerinde görünen reklamların %80’i mobil uygulama vs. reklamı. Şöyle düşünebilirsiniz; eskiden hatırlayanlarınız vardır. İnsanlar kapı kapı dolaşıp ürün pazarlamaya çalışırlardı. Ama şu an ki satış stratejileri o şekilde değil. Bir bina düşünün yüksek tavanlı şöyle 10-15 metre yüksekliğinde tavanı var. İçerisinde hiç kolon kiriş yok kibrit kutusu şeklinde bir bina. Lakin içinde milyonlarca insan var ve orada takılıyorlar. Sizde yukarıdan bir yerden bağırıyorsunuz;

-HEEEEEY AHALİİİİİ.. DÜNYANIN EN GÜZEL MOBİL UYGULAMASINI YAPTIM, YAYINLADIM, HEMEN ŞİMDİ ÜCRETSİZ İNDİRİİİİİİN!!!

🙂 güzel olmazmıydı. İşte sosyal medya böyle birşey. Umarım örneğimi aptalca bulmazsınız çünkü sosyal medya denilen şey ve onun için yazılmış platformları ben kafamda bu şekilde canlandırıyorum. 🙂

Mobil uygulamanızı yayınlayabileceğiniz Uygulama Marketleri, yaygın adıyla App Store’lar

Aklıma gelenler ve internette bulabildiklerim..

Android Uygulama Marketleri

 1. Appia [ http://landing.appia.com/ ]
 2. Codengo [ http://www.codengo.com/ ]
 3. AppBrain [ https://www.appbrain.com/ ]
 4. SlideMe [ http://slideme.org/ ]
 5. Google Play  [ https://play.google.com/store ]
 6. AppsLib [ http://appslib.com/ ]

iPhone / iOs Uygulama Marketleri

 1. App Store [ http://www.apple.com/tr/itunes/charts/ ]
 2. Cydia [ http://cydia.saurik.com/ ]

BlackBerry Uygulama Marketleri

 1. BlackBerry App World [ https://appworld.blackberry.com/webstore/ ]

Karışık Platform Uygulama Marketleri

 1. GetJar [ http://www.getjar.com/ ]
 2. Opera Mobile Store [ http://html5.oms.apps.opera.com/en_tr/ ]
 3. Mobango [ http://www.mobango.com/ ]
 4. Appolocious [ http://appolicious.com/ ]
 5. Digital Turbine [ https://www.digitalturbine.com/ ]
 6. Mobile Gaming [ http://www.mobilegaming.com/ads/?src=appitalism ]
 7. Nexva [ http://corp.nexva.com/index.php ]
 8. WhiteApp [ http://www.whiteapp.com/ ]
 9. AlternativeTo [ http://alternativeto.net/platform/iphone/ ]

Markalara Göre Uygulama Marketleri

 1. Samsung [ www.samsung.com/tr/apps/mobile/galaxyapps/ ]
 2. LG Smart World [ http://us.lgworld.com/web.main.dev ]
 3. Cisco [ https://marketplace.cisco.com/catalog/ ]

Bu listeye ileride eklemeler yapılacaktır.

Mobil uygulamadan nasıl para kazanılır?

Mobil uygulamayı hazırladık, gerekli platform seçimini yaptık bir veya birden fazla, uygulamamızı yayınladık, şimdi gelelim mobil uygulamadan para kazanma yöntemlerine;

Freemium Mobil Uygulamalar

En çok tercih edilen yöntem

Günümüzde en çok uygulanan yöntem olmakla kalmayıp en çok kazandıran yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Amerika Apple App Store ve Asya App Storelarının yüzde 90’ının %76 geliri bu şekilde geliştirilen mobil uygulamalardan kazanılıyor.

– Peki nedir bu freemium olayı?

Kullanıcılar freemium mobil uygulamaları hiçbir ücret ödemeden cihazlarına indirebiliyorlar. İşin güzelliğide burada. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bir mobil uygulamayı indirirken ödeme yapması gerekiyorsa işlemden vazgeçiyor. Bu sayede kullanıcıya uygulamanızı indirtip cihazına kurdurmayı başarmanız daha olası. Uygulamanız kullanılırken kullanıcı basic özellikleri yine ücretsiz kullanabiliyor fakat uygulama içerisinde “in-app-purchase” denen olay burada devreye giriyor. Sunduğunuz ileri seviye ya da premium içerikleri uygulamanın içerisinden ücret karşılığı satabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; gitar çalmayı öğreten bir uygulamanız var diyelim. İçerisindeki ilk 10 video ya da temel dersler ücretsiz, ondan sonrakiler ücret karşılığı satın alınabiliyor durumda. İlerlemek isteyenler ücretini ödeyip ileri seviye dersleri satın alabilirler ya da uygulamanız bir oyunsa, oyun içerisinde extra can satıp ta uygulamanızdan para kazanabilirsiniz.

Premium Mobil Uygulamalar

Market listelerine girmeye çalışın

Bu tip mobil uygulamalar kullanıcı uygulamanızı indirirken ücret ödemesini gerektirmektedir. Bunun için uygulamanızın değerini iyi biçmeniz ve güzel, kullanıcıyı korkutmayacak bir rakam belirlemelisiniz. Premium uygulamalarda eğer iyi para kazanmak istiyorsanız uygulamanızı yayınladığınız markette “Editörün Seçimi“, “En çok indirilen uygulamalar“, “Tavsiye edilen uygulamalar” gibi listelere girmeniz gerekmektedir. Benim kişisel kanaatim bir kullanıcı sizi o listelerde görüyorsa ödeme yapıp uygulamanızı indirmesi için daha çok şansınız var.

Uygulama İçi Reklamlar

En performanslı mobil reklam yerleşimleri

En performanslı mobil reklam yerleşimleri

Uygulamanızı ücretli ya da ücretsiz indirdiniz… Daha sonra kullanıcının karşısına ilgi alanına göre reklamlar çıkararak uygulamanızdan gelir elde edebilirsiniz. Bunun için Google Adsense‘in Google AdMob kullanabilir, ajanslarla ya da reklam vermek isteyen firmalarla anlaşıp reklam alanlarınızı kiralayabilirsiniz.

Abonelik yöntemi

Bu tip için uygulamanızı kullanıcıya bedava indirmesini sağlamanız daha doğru olacaktır. Özellikle blog, haber ya da yaşam koçluğu gibi bir içeriğe sahipseniz kategori bazlı abonelikleri ücret karşılığında kullanıcılarınıza sunabilirsiniz.

BONUS : Mobil uygulama yaparak para kazanma

Bu anlattıklarımı sonuna kadar yapabiliyorsanız artık siz de internet üzerinden ya da çevrenizden müşteriler edinip mobil uygulama hizmetleri vermeye başlayabilirsiniz. Aslında günün sonunda gelmeniz gereken nokta burası. Bir uygulamadan örnek olarak söylüyorum yılda 10,000 TL kazanmak yerine ayda 2 müşteriden bu paraları kazanmanız hiç te hayal değil.

Mobil uygulamalar konusunda benim anlatacaklarım bu kadar..

Yaptığınız mobil uygulamaların App Storeları çökertmesi dileğiyle 🙂

Okumaya değer : Kim Kardashian’ın Kimoji Adındaki Uygulaması Apple Store’u Çökertti