Mobil Uygulama ve Web Sitesi Fikirleri | uygulamafikirleri.com

Yetenek, olanak ve paranız var fakat fikriniz mi yok?

Google AMP ile mobil website hızınızı artırın

Merhaba,

Google AMP Nedir?

Google AMP’nin açılımı “accelerated mobile pages” yani Türkçesi “hızlandırılmış mobil sayfalar” anlamına geliyor. Bildiğiniz üzere Google saylalara değer biçerken artık mobil uyumluluklarını göz önünde bulunduruyor hatta desktop siteden daha fazla önemsiyor diyebiliriz. Cep telefonları, tabletler gibi mobil cihazların son derece gelişip hayatımızın içine çok fazla girmesiyle “mobile-first” tasarım ve kodlamanın önemi zirve yaptı.

Google haklı olarak bu konuya gereken önemi gösterdi ve mobil versiyonu hızlı siteleri birer birer aramalarda ön sıralara getirmeye başladı. AMP Project adını verdiği open source (açık kaynak kodlu) proje ile web sitesi sahiplerinin, sitelerinin mobil versiyonlarında kullanmaları için kolayca eklenebilen kod parçalarını sitelerine entegre ederek, mobil versiyonlarını hızlandırmalarını amaçladı.

Google AMP Project ekran görüntüsü

Google AMP Project ekran görüntüsü

 

AMP demo

Aşağıdaki videoda demosunu görebileceğiniz AMP mobil web sitesi önce “text” içeriği yüklerken, imaj ve reklam gibi “görsel” içeriği daha sonra yükleyerek kullanıcıya rahatsız olmadan sayfadaki içerikten faydalanma olanağını sağlıyor.

 

Gördüğünüz gibi mobil web sitesi tabiri caiz ise “çat” diye açılıyor ve kullanıcı içerikten anında fayfalanmaya başlıyor. Daha sonra resimler yükleniyor ondan sonra reklamlar vs. gibi…

WordPress ve AMP

İcerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanıyorsanız, WordPress’in geliştirici firmasının eklentisi, bir çok yayıncı tarafından  bilinen ve kullanılan Jetpack eklentisinin, sitenizi mobil cihazlar için hızlandıracak “mobile theme” özelliği AMP ile uyumlu çalışıyor fakat, çeşitli eklentiler eklemeden ya da kod yazmadan Jetpack’in mobil temasında AdSense gibi reklamlarınızı yayınlayamıyorsunuz. Bunun yerine tema seçimlerinizde mobil görünürlülük, “responsive” özelliğini ön planda tutarsanız Jetpack’i üreten firmanın hazırlamış olduğu AMP WordPress Plugin‘ini kullanabilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgiye buradan, dökümantasyonuna buradan, github reposuna buradan ulaşabilirsiniz.

« »

© 2018 Mobil Uygulama ve Web Sitesi Fikirleri | uygulamafikirleri.com.